"Siumni" z Chochołowa

Góralski Zespół "SIUMNI" z Chochołowa

Góralski zespół "SIUMNI" z Chochołowa działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie

oraz przy

Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.

Nazwa zespołu pochodzi od słów: „siumny", który w gwarze górali Skalnego Podhala oznacza paradny, ładny, dorodnv oraz „siumnie", tzn. pięknie, ładnie.

Zespół działa z przerwami od 1976 roku, kiedy to Władysław Gromada prowadził zespół młodzieżowy. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńka pod nazwą "Mali Chochołowianie". W 2002 roku za sprawą owczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy "SIUMNI".

Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Jego członkami są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.

Członkowie zespołu biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia, m.in na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przednówku, w Polanach, w Kościelisku oraz na terenie gminy Czarny Dunajec tj. Przeziyracce Młodych Tonecników i Spiywoków Góralskich, Muzykowaniu na Duchową Nutę.

Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI" są

Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch.

1% podatku

Wypełniając PIT możesz przekazać 1% podatku na dowolną Organizację Pożytku Publicznego.

Możesz wesprzeć naszą Szkołę wpisując w pozycji 122 formularza PIT-37 numer KRS:

• 0000270261,

a w pozycji 124 (Cel szczegółowy 1%):

• SP Chochołów 1666

Każda kwota jest ważna. Za każdą dziękujemy.

Zakładki : 1