Z Podhala do Solecznik, czyli z „Wielkiej” do „Małej Polski”

10 października br. zakończyła się zbiórka darów organizowana przez naszą szkołę oraz parafię pw. św. Jacka. Do akcji włączyły się także inne placówki, m.in. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce, Zespół SzkoIno-Przedszkolny w Rokicinach Podhalańskich oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Skawie. Inicjatorką tego charytatywnego przedsięwzięcia była pani Barbara Żegleń – nauczycielka religii znająca z autopsji trudną sytuację Polaków w Solecznikach.

Mieszkańcy całej chochołowskiej parafii odpowiedzieli bardzo hojnie na apel dyrektora szkoły i księdza proboszcza Stanisława Syca. Zebrane dary zostały przekazane najbardziej potrzebującym Polakom Rejonu Solecznickiego na Litwie.

Miasto Soleczniki (w 70 % zamieszkane przez Polaków) jest położone w okręgu wileńskim przy granicy z Białorusią. To jedno z większych skupisk naszych rodaków na Litwie. Merem tej społeczności jest Polak - Zdzisław Palewicz. Mimo stosunkowo dobrej organizacji, aż 430 rodzin żyje w skrajnym ubóstwie (częściowo winne jest temu litewskie prawo). I to właśnie tam dotarliśmy 10 października z zebranymi darami w postaci odzieży, żywności, środków czystości, przyborów szkolnych i zabawek dla najmłodszych. W Solecznikach przyjęto nas bardzo życzliwie. Pan Tadeusz Romanowski – radny i zarazem Prezes Wspólnoty Miłosierdzia Bożego Rejonu Solecznickiego podziękował za to materialne wsparcie, podkreślając, iż pomoc ta ma dla mieszkających na Kresach podwójny wymiar. Nie wiadomo, co jest dla nich ważniejsze, czy konkretne produkty i przedmioty, czy świadomość, że „Wielka Polska” pamięta o nich – o „Małej Polsce”. Okazane wsparcie było także dla nich znakiem Bożego Miłosierdzia.

Wzruszeni tymi słowami, chcielibyśmy kontynuować akcję, licząc na to, że przybierze ona formę stałego działania. Wdzięczność naszych rodaków mieszkających na Kresach, ich radość i modlitwy niech stanowią podziękowanie dla tych, którzy tak bardzo zaangażowali się w całą akcję: wszystkich darczyńców, uczniów, właścicieli sklepów oraz Prezesa Klubu Sportowego KS ”Chochołów” – pana Józefa Zborowskiego za wypożyczenie busa.

Tam w Solecznikach – w tej „Małej Polsce” pozostała pamięć o tym, że dobro nie zna granic i łączy rodaków.