Gwara to praojców mowa
Te słowa, zaczerpnięte z wiersza Antoniny Łacek, stanowiły motto tegorocznego XIII Święta Gwary zorganizowanego w piątek 30 listopada 2019 r. w naszej szkole, w Chochołowie. W konkursie wzięło udział 42 uczniów wcześniej wytypowanych w klasowych eliminacjach. Recytacjom przysłuchiwało się jury „formalne” w składzie: Maria Łaś, Anna Jakubiec oraz poetka ludowa - Antonina Łacek i „nieformalne”, w skład którego wchodzili: ksiądz proboszcz Stanisław Syc, rodzice, dziadkowie, wszyscy uczniowie i nauczyciele.
Szkolny korytarz zamienił się tego dnia w góralską izbę, którą wypełniały nie tylko słowa mowy praojców, lecz także góralskie melodie wygrywane przez Józefa Skorusę-Blaszyńskiego – chochołowskiego muzykanta, Stanisława Bukowskiego oraz przedstawicielkę najmłodszego pokolenia muzykantów – Martynę Bafię.
W kategorii klas I-III najlepiej zaprezentowała się Nadia Skorusa, Jakub Tylka i Jakub Jasionek oraz Bartłomiej Czech i Anna Gaberek. W starszej grupie (kl. IV-VI) Wiktoria Bazińska nie miała sobie równych, a kolejne miejsca zajęli Kazimierz Michniak i Piotr Czech. Najlepszą recytatorką w najstarszej grupie (kl. VII i VIII) okazała się Małgorzata Styrczula, drugie miejsce przypadło w udziale Katarzynie Szymali, a trzecie Magdalenie Korżyk.
Święto Gwary to dla uczniów możliwość zaprezentowania się w szkolnym konkursie recytatorskim, a dla miejscowości – jedno z ogniw spajających łańcuch pokoleń – łańcuch naszego dziedzictwa regionalnego, lokalnego i rodowego.
Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tego konkursu – uczestnikom za piękne recytacje, rodzicom i dziadkom za pomoc w ich przygotowaniu, członkom jury i muzykantom, sponsorom, a także rodzicom za przygotowanie regionalnego poczęstunku oraz warsztatów z robienia masła.
Halina Tylka