Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

2020.03.03 „Starałem się tak żyć, abym w godzinie mojej śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać.”

Słowa wypowiedziane przez rotmistrza Witolda Pileckiego były jednymi z kilku przywołanych podczas akademii upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Odbyła się ona w naszej szkole we wtorek (4 marca). Wśród wspominanych Żołnierzy Wyklętych walczących z komunistycznym zniewoleniem byli: Witold Pilecki „Witold”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Józef Franczak „Laluś”, August Emil Fieldorf „Nil” i ks. Władysław Gurgacz „Sem”. Program wzbogacały materiały udostępniane przez IPN oraz pieśni wykonane przez uczniów naszej szkoły i absolwentkę – Natalię Papierz. Naszymi gośćmi byli też członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Koła Nowy Targ. Dekorację stanowiły zdjęcia przywoływanych podczas akademii żołnierzy oraz cytaty, które mogą stanowić motto życiowe dla każdego Polaka niezależnie od czasu i miejsca, w którym mu przyjdzie żyć.

Czytaj więcej...

2020.02.21 174. rocznica Powstania Chochołowskiego

 O Powstańcach Chochołowskich pamięć nigdy nie zaginie. Nie stanie się tak dopóki bohaterów tamtych czasów wspominają ich potomkowie, uczniowie Szkoły Podstawowej
w Chochołowie, która nosi ich imię – Powstańców Chochołowskich.

                                                           

To już 174. rocznica 174. rocznica Powstania Chochołowskiego, podhalańskiego zrywu do niepodległości.

Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie w dniu wybuchu powstania czyli 21 lutego.  Wszyscy obecni udział wzięli w uroczystej mszy świętej, a także złożyli symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Powstańców Chochołowskich. Natomiast w szkole odbyła się akademia i wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne.

Czytaj więcej...

Protokół Międzygminnego Konkursu Recytatorskiego Wiersza Patriotycznego w Chochołowie

W konkursie wystąpiło 56 uczniów.

Jury w składzie: Maria Łaś i Anastazja Kapuśniak- nauczycielki języka polskiego, Maria Żołnierczyk- Związek Podhalan Oddział Czerwienne, Anna Trebunia-Wyrostek- etnograf
po przesłuchaniu uczestników przyznało następujące miejsca:

 

KATEGORIA LITERACKA

Grupa I - kl. 0-III

I miejsce – Julia Hosana, SP w Odrowążu

II miejsce – Marcin Turski, SP w Podczerwonem

III miejsce – Angelika Styrczula, SP nr 2 w Cichem

            Emilia Szczechowicz, SP w Chochołowie

Wyróżnienia – Amelia Domagała, SP nr 1 w Cichem

             Andrzej Turski, SP w Podczerwonem

 

Grupa II - kl. IV-VI

I miejsce – Katarzyna Szymusiak, SP w Załucznem

            Weronika Styrczula, SP nr 2 w Cichem

II miejsce – Milena Małecka, SP w Starem Bystrem

III miejsce – Elena Mniszak, SP w Czarnym Dunajcu          

Wyróżnienia- Weronika Knapczyk, SP nr 1w Cichem

            Helena Sikora, SP w Podszklu

 

 

Grupa III - kl. VII- VIII

I miejsce – Maciej Molek, SP w Załucznem

            Maria Domalik, SP w Załucznem

II miejsce – Izabela Krupa, SP w Witowie

III miejsce –  Maja Starostka, SP w Czarnym Dunajcu

            Zuzanna Mateja, SP w Odrowążu

Wyróżnienie- Karolina Gal, SP w Odrowążu

            Oliwia Obrochta, SP w Starem Bystrem

 

KATEGORIA GWAROWA

Grupa I - kl. 0-III

I miejsce – Jakub Tylka, SP w Chochołowie

II miejsce – Nadia Skorusa, SP w Chochołowie

III miejsce – Anna Piczóra, SP nr 2 w Cichem

Wyróżnienie- Krzysztof Mucha, SP w Starem Bystrem

            Witold Szewczyk, SP w Bielance

  

Grupa II - kl. IV-VI

I miejsce – Wiktoria Bazińska, SP w Chochołowie

           Kazimierz Michniak, SP w Chochołowie

II miejsce – Marcin Bobak, SP w Chochołowie

III miejsce – Piotr Czech, SP w Chochołowie

            Adrian Mrugała, SP nr 2 w Cichem

Wyróżnienie- Anna Bobak, SP w Chochołowie

Sylwia Topór, SP w Starem Bystrem 

Grupa III - kl. VII- VIII

I miejsce – Kinga Czyrnek, SP w Załucznem

II miejsce – Małgorzata Styrczula, SP w Chochołowie

            Katarzyna Szymala, SP w Chochołowie

III miejsce – Karolina Bzdyk-Bator, SP w Chochołowie

Krystian Mrugała, SP nr 2 w Cichem

Wyróżnienie- Aleksandra Nędza-Chotarska, SP w Kościelisku

 

Pani Maria Łaś, która wypowiadała się w imieniu komisji, podkreśliła wysoki poziom przygotowania uczestników konkursu. Szczególne podziękowania skierowała do uczniów i ich opiekunów kultywujących tradycję regionu, rozwijających szacunek dla gwary i znajomość literatury powstającej w języku górali. A patriotyzm był i jest dla nich wartością o niezmiernym znaczeniu. Oddzielna pochwałę od p. Łaś otrzymali uczniowie z Chochołowa.

2020.01.21 Akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka

Kochana Babciu, kochany Dziadku,
dziś Wam przynoszę po jednym kwiatku,
do tego dokładam serdeczne życzenia,
niech wam się spełnią wszystkie marzenia!”

 

Święto Babci i Dziadka zostało w tym roku uświetnione koncertem kolęd w wykonaniu uczniów klas O-8 oraz poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców. Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta dziękujemy za bezgraniczną miłość, dobroć, cierpliwość oraz trud i wysiłek włożony w wychowanie wnuków.

Czytaj więcej...

2020.01.20 Wizyta duszpasterska

20 stycznia 2020 r. przyjęliśmy w naszej społeczności szkolnej Księdza Proboszcza Stanisława Syca, który odwiedził nas z wizytą duszpasterską. Wśród śpiewu kolęd wsłuchiwaliśmy się w słowo Boże i modliliśmy się o potrzebne łaski dla nauczycieli, wychowawców, pracowników naszej szkoły a także dla uczniów i ich rodzin. Ksiądz Proboszcz pobłogosławił naszą szkołę i odwiedził każdą klasę. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w kolędzie.

Czytaj więcej...

2019.12.19 Podsumowanie VI Transgranicznego Konkursu Szopek

Podsumowanie VI Transgranicznego Konkursu Szopek

            Radość Bożego Narodzenia wypełnia ludzkie serca, nie ważny jest dla niej język, w jakim jest wypowiadana. Doświadczyli tego wszyscy biorący dzisiaj udział w podsumowaniu Transgranicznego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Konkurs ten organizowany już po raz szósty  przez Szkołę Podstawową w Chochołowie jest okazją nie tylko do promowania zdolności artystycznych uczniów i ich rodzin, lecz także umożliwia doświadczenie wspólnotowego wymiaru świąt. Wspólne kolędowanie w języku polskim i słowackim, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, a potem wspólna wigilia, to są te elementy, dla których nie ważne są granice wiekowe, szkolne, granice gmin, powiatów czy nawet państw.

            Organizatorzy dziękują wszystkim: uczestnikom konkursu, ich opiekunom, nauczycielom i dyrektorom szkół, przedstawicielom władz gminnych, rodzicom, zespołom regionalnym z Chochołowa i Suchej Hory, muzykantom  oraz licznym sponsorom za to, że mogliśmy dzisiaj wspólnie  doświadczyć radości i tajemnicy Bożego Narodzenia.

                                                                                              Chochołów, 19 XII 2019 r.

 

Czytaj więcej...

2019.12.08 Kiermasz świątecznej radości

W minioną niedzielę (8 grudnia) w naszym kościele parafialnym odbył się kiermasz bożonarodzeniowy przygotowany przez Radę Rodziców oraz uczniów klas VI-VIII. Piękne wyroby świąteczne były efektem wspólnych spotkań w szkole oraz „kreatywnych wieczorów” w  rodzinnych domach. Choinki, stroiki, bombki  i inne świąteczne „cudeńka” nie tylko ozdobią nasze domy, lecz także, dzięki zebranym funduszom, będą stanowić wsparcie dla działań Rady Rodziców. 

Czytaj więcej...

2019.12.03 Medovniki

Medovniki

            Te pyszne słowackie pierniki od dzisiaj będą wypiekane nie tylko w Suchej Horze, lecz także w Chochołowie, a to dzięki warsztatom kulinarnym zorganizowanym przez przewodniczące Rady Rodziców - Małgorzatę Jakubiec i Edytę Bzdyk-Bator.  Sztukę wypieku i dekoracji medovników przekazywały nauczycielki oraz mamy uczniów z zaprzyjaźnionej Zakladnej Skoly. Chochołowianki, biorące udział w zajęciach, były pod wrażeniem umiejętności zdobniczych słowackich koleżanek, jednak same dość szybko opanowały sztukę posługiwania się tubką z białym lukrem.

Tak ozdobione pierniczki na pewno znajdą nabywców w czasie niedzielnego kiermaszu świątecznego przy kościele w Chochołowie.

Czytaj więcej...

2019.11.29 Gwara to praojców mowa

Gwara to praojców mowa

Te słowa, zaczerpnięte z wiersza Antoniny Łacek, stanowiły motto tegorocznego XIII Święta Gwary zorganizowanego w piątek 30 listopada 2019 r. w naszej szkole, w Chochołowie. W konkursie wzięło udział 42 uczniów wcześniej wytypowanych w klasowych eliminacjach. Recytacjom przysłuchiwało się jury „formalne” w składzie: Maria Łaś, Anna Jakubiec oraz poetka ludowa - Antonina Łacek i „nieformalne”, w skład którego wchodzili: ksiądz proboszcz Stanisław Syc, rodzice, dziadkowie, wszyscy uczniowie i nauczyciele.

 Szkolny korytarz zamienił się tego dnia w góralską izbę, którą wypełniały nie tylko słowa mowy praojców, lecz także góralskie melodie wygrywane przez Józefa Skorusę-Blaszyńskiego – chochołowskiego muzykanta, Stanisława Bukowskiego oraz przedstawicielkę najmłodszego pokolenia muzykantów – Martynę Bafię.

         W kategorii klas I-III najlepiej zaprezentowała się Nadia Skorusa, Jakub Tylka i Jakub Jasionek oraz Bartłomiej Czech i Anna Gaberek. W starszej grupie (kl. IV-VI) Wiktoria Bazińska nie miała sobie równych, a kolejne miejsca zajęli Kazimierz Michniak i Piotr Czech. Najlepszą recytatorką w najstarszej grupie (kl. VII i VIII) okazała się Małgorzata Styrczula, drugie miejsce przypadło w udziale Katarzynie Szymali, a trzecie Magdalenie Korżyk.

Święto Gwary to dla uczniów możliwość zaprezentowania się w szkolnym konkursie recytatorskim, a dla miejscowości – jedno z ogniw spajających łańcuch pokoleń – łańcuch naszego dziedzictwa regionalnego, lokalnego i rodowego.

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tego konkursu – uczestnikom za piękne recytacje, rodzicom i dziadkom za pomoc w ich przygotowaniu, członkom jury i muzykantom, sponsorom, a także rodzicom za przygotowanie regionalnego poczęstunku oraz warsztatów z robienia masła.

                                                                                              Halina Tylka

Czytaj więcej...