Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

2018.02.21 172. Rocznica Powstania Chochołowskiego fot. P. Duraj

21 lutego 1846 roku w Chochołowie doszło do niezwykłego wydarzenia. Górale z Chochołowa, Cichego, Dzianisza, Witowa i okolic pod przywództwem Jana Kantego Andrusikiewicza, miejscowego nauczyciela i organisty oraz wikarego ks. Józefa Leopolda Kmietowicza wystąpili zbrojnie przeciw władzom austriackim.

Czytaj więcej...

2017.12.21 IV Transgraniczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

W Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie już po raz czwarty został zorganizowany Transgraniczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

Niezwykle piękne i kreatywne prace wykonane przez przedszkolaków z Czarnego Dunajca, uczniów z 16 szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Czarny Dunajec oraz ze szkół z Rokicin Podhalańskich, Skawy, Lipnicy Wielkiej, Rabki, Suchej Hory, Vitanovej, Oravskiego Podzamoku, Dolnego Kubina na Słowacji i wychowanków Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targuoceniali: Stanisława Pilch – regionalistka, Monika Jasionek – artysta plastyk oraz Aniela Stanek i Jan Zięder – twórcy ludowi.

Czytaj więcej...

2018.01.06 IV Orszak Trzech Króli w Chochołowie fot. Paweł Łukasik

Już po raz 4. przez Chochołów, podobnie jak w wielu miejscowościach w calej Polsce, przeszedł barwny korowód – Orszak Trzech Króli. Uczestnicy pochodu przemaszerowali spod kościoła pw. św. Jacka do miejscowej szkoły podstawowej, gdzie przedstawione zostały okolicznościowe jasełka bożonarodzeniowe.

Czytaj więcej...

2017.11.28 XII Szkolne Święto Gwary

„Gwara to mowa, co w sercu sie zacyno i do serca kce trafić”

Te słowa góralskiej poetki – Renaty Lipkowskiej były mottem XII Święta Gwary w Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie, które odbyło się we wtorek 28 listopada b. r. Konkursowe zmagania 41 młodych recytatorów oceniała komisja w składzie: Maria Łaś, Anna Jakubiec oraz Renata Lipkowska. Uczniowskim prezentacjom przysłuchiwali się także licznie zgromadzeni rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście, m.in. ksiądz proboszcz – Stanisław Syc oraz Łukasz Zapała - regionalista, współautor Zagórzańskiej cytanki.

Czytaj więcej...

2017.10.17 Gminny Dzień Komisji Edukacji Narodowej fot. Piotr Duraj

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie gościła władze Gminy Czarny Dunajec, dyrektorów, obecnych i emerytowanych nauczycieli na obchodach gminnych Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość, która odbyła się we wtorek 17 października, rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jacka, odprawiona przez ks. Stanisława Syca w intencji całej gminnej społeczności szkolnej.

Dzień Edukacji Narodowej, zwany także Dniem Nauczyciela to okazja, by wszystkim nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty złożyć z tej okazji życzenia wszystkiego najlepszego.

Czytaj więcej...

2017.04.09 Kwietna Palmowa Niedziela w Chochołowie

Niedziela Palmowa w parafii św. Jacka w Chochołowie z pewnością może być nazwana, zgodnie z tradycją, Kwietną. Przekonali się o tym wszyscy, którzy wzięli udział w dzisiejszej uroczystej sumie. Przed nią to bowiem po raz kolejny został zorganizowany Parafialny Konkurs Palm. Wzięło w nim udział 46 dzieci z Chochołowa, Koniówki i Zagród.

Czytaj więcej...

2017.01.06 Orszak Trzech Króli w Chochołowie fot. Piotr Duraj, Paweł Łukasik

Już kolejny raz Orszak Trzech Króli przeszedł przez Chochołów, wioskę położoną przy granicy ze Słowacją.

Stało się już tradycją, że 6 stycznia w Chochołowie z kościoła do miejscowej szkoły przechodzi Orszak Trzech Króli. Nawet siarczysty mróz nie przeszkodził w zorganizowaniu tego barwnego korowodu, zakończonego jasełkami w miejscowej szkole. Uczestników prowadzili muzyka góralska i Trzej Królowie, Mędrcy ze Wschodu.

Czytaj więcej...

2016.12.21 III Transgraniczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

III Transgraniczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

Już po trzeci w Chochołowie odbył się Transgraniczny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych, w ramach którego ocenione zostało 66 prac wykonanych przez uczniów z Przedszkola Samorządowego w Czarnym Dunajcu, 16 szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Czarny Dunajec, szkoły z Rokicin Podhalańskich, Skawy, gimnazjum z Rabki - Zdroju, szkół z Suchej Hory, Hladovki, Vitanovej i Dolnego Kubina na Słowacji oraz prac wykonanych przez wychowanków Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

Szopki oceniała komisja artystyczna w składzie: Stanisława Pilch – regionalista, przedstawiciel Związku Podhalan w Chochołowie, Skarbnik Gminy Czarny Dunajec, Jan Zięder – twórca ludowy, rzeźbiarz, Monika Styrczula – artysta plastyk i Aniela Stanek – twórca ludowy (malarstwo na szkle).

Czytaj więcej...

2016.11.28 XI Szkolne Święto Gwary

W poniedziałek 28 listopada br. w  Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie odbył się XI  Konkurs Recytatorski będący zarazem naszym chochołowskim  Świętem Gwary. Mottem  przewodnim tego niezwykłego dnia był cytat z wiersza Stanisławy Szewczyk Nasko muzyka, poetka ta została bowiem zaproszona jako gość honorowy tegorocznego konkursu.  Wspólne świętowanie rozpoczęła tradycyjnie kapela góralska, której „nucicki” dopełniały gwarowe prezentacje. Zanim jednak mali chochołowianie mogli zaprezentować się przed komisją konkursową, rówieśnikami, księdzem proboszczem – Stanisławem Sycem oraz licznie zgromadzonymi rodzicami, pani Maria Łaś piękną deklamacją utworu Stanisława Nędzy Kubińca pt. Na muzyce wprowadziła wszystkich w niezwykły nastrój.

Czytaj więcej...

2016.03.10 Warsztaty - wykonywanie kwiatków z bibuły

W dniu wczorajszym czyli  10 marca w Szkole Podstawowej w Chochołowie odbyły się warsztaty dla dzieci i ich rodziców, podczas których panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Spytkowic podzieliły się z uczestnikami swoimi umiejętnościami wykonywania kwiatów z bibuły. Dwugodzinne spotkanie upłynęło w bardzo miłej, niemal rodzinnej atmosferze. Instrukcje dotyczące samego wykonania pięknych róż, krokusów, stokrotek  wzbogacały ciekawe opowieści na temat dawnych zwyczajów związanych m.in. z Niedzielą Palmową.

Miejmy nadzieję, że efekty tego spotkania będziemy mogli oglądać już 20 marca, kiedy to w Chochołowie odbędzie się (przed mszą świętą o godz. 11.00) Parafialny Konkurs Palm.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom warsztatów, a szczególnie paniom ze Spytkowic za ich bezinteresowność, życzliwość oraz zaangażowanie.

Czytaj więcej...