Jesteś tutaj: Szkoła
Tradycyjnie, już od wielu lat, nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej Pola Nadziei koordynowanej przez Fundację im. Adama Worwy. Celem akcji jest pozyskanie środków finansowych na opiekę nad ciężko chorymi. Zachęcamy wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów do wsparcia tej szlachetnej inicjatywy. Nasi młodzi wolontariusze ofiarują w zamian cebulkę żonkila, który jest kwiatem symbolizującym nadzieję, a także przypominającym o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym etapie życia.
"Świat naszych przodków" - przedstawienie teatralne w wykonaniu znanych aktorów teatralnych. W rolach głównych: Jacek Lecznar i Wojciech Habela.
Szanowni Państwo,
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa tylko do 30 września br.
Udział w spisie jest obowiązkowy, a odmowa udziału może skutkować nałożeniem kary grzywny.
Obowiązkową i najwygodniejszą metodą udziału w spisie jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl należy zalogować się do aplikacji i wypełnić formularz spisowy.
Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie:
· korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub miejscowym urzędzie gminy/miasta;
· dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do soboty od 8.00 do 18.00 (od dnia 13 września br. do końca trwania spisu tj. 30 września br. infolinia będzie czynna w godzinach od 8.00 do 20.00).
Z osobami, które nie spiszą się samodzielnie, będą kontaktować się rachmistrzowie spisowi – telefonicznie (z numerów 22 828 88 88 lub 22 279 99 99) lub bezpośrednio. Przypominamy, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem.
Udział w spisie to nasz ustawowy obowiązek – nie odkładajmy go na ostatnią chwilę.
Spiszmy się, bo Liczymy się dla Polski!
>>>>
Wycieczka do Morskiego Oka
W ubiegły piątek, tj. 18 czerwca uczniowie klas od 3 – 8 wraz z wychowawcami po raz kolejny w tym roku szkolnym mieli okazję wyruszyć na górski szlak. Tym razem nasz przewodnik - pan Ryszard Stanek zabrał nas w najpiękniejsze zakamarki Tatr, a mianowicie w trasę wiodącą Rybim Potokiem do Morskiego Oka, a więc w miejsce, które każdy mieszkaniec Podhala powinien odwiedzić chociaż raz w swoim życiu. Dystans ok. 16 km na trasie Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza - Włosienica – Morskie Oko Schronisko, pokonaliśmy w ok. 3 godziny. Po drodze zatrzymywaliśmy się, aby podziwiać słynne tatrzańskie szczyty – Gerlach, Młynarz, Wysoka i Rysy odcinały się na tle bezkresu błękitnego nieba i radowały swoim widokiem oko wędrowca. Po dotarciu do schroniska nadszedł czas na dłuższy odpoczynek i podziwianie malowniczej tafli największego jeziora w Tatrach oraz zapierającej dech w piersi scenerii wznoszących się nad Morskim Okiem grani i szczytów. Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer dookoła Morskiego Oka, który pozwolił nam spojrzeć na schronisko i otocznie z różnych perspektyw. Po spacerze wyruszyliśmy w drogę powrotną i ok. 18-tej dotarliśmy do Chochołowa, zmęczeni, ale pełni wrażeń i pięknych widoków w pamięci.
„Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka…”.
Karol Darwin
W maju tego roku rozpoczęliśmy w szkole innowację ekologiczną stwarzającą możliwość utworzenia zakątka dla dzikich pszczół i innych owadów zapylających. Nasze działania polegały na nawiezieniu świeżej ziemi ogrodowej oraz posadzeniu roślin przyjaznych owadom. Zakupiliśmy nasiona potrzebne do utworzenia łąki kwietnej, przyjaznej środowisku alternatywy dla uciążliwych i kosztownych trawników – nie trzeba jej regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Wspiera dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowi miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. W skład mieszanki nasion wchodzą m.in. mak polny, krwawnik pospolity, chaber bławatek, babka lancetowata, dziurawiec zwyczajny, koniczyna łąkowa i wiele innych.
W ostatnim czasie nasza szkoła wzbogaciła się o innowacyjną pomoc dydaktyczną opartą o nowoczesną technologię VR (virtual reality). Jest to Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz Nowej Ery, które zostało zakupione w ramach rezerwy oświatowej 2020.
Szkoła Podstawowa w Chochołowie jest jedyną szkołą w Gminie Czarny Dunajec i jedną z kilku w województwie małopolskim, która posiada takie nowoczesne narzędzie do przeprowadzania doświadczeń na lekcjach chemii.
Dzięki temu urządzeniu uczniowie mogą w sposób bezpieczny i ciekawy przeprowadzać doświadczenia chemiczne zalecane do realizacji w podstawie programowej klas VII i VIII. Wirtualne laboratorium jest intuicyjne i łatwe w obsłudze. Dzięki wysokiej jakości grafiki Empiriusz jest wiernym, cyfrowym odwzorowaniem rzeczywistego laboratorium chemicznego. Uczeń korzysta z gogli i kontrolerów podczas przeprowadzania wirtualnych doświadczeń zgodnie z instrukcją. Pozostali uczniowie w tym czasie obserwują doświadczenie na tablicy interaktywnej, wypełniają kartę laboratoryjną, opisują obserwacje i wyciągają wnioski.
Laboratorium to jest w pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych. Nie trzeba się także martwić utylizacją niebezpiecznych środków chemicznych.
Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz pozwoli w przystępny sposób poznać trudne zagadnienia z chemii. Taki rodzaj nauki zwiększy motywację uczniów i efektywność przeprowadzanych lekcji.