Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

2019.05.17 Nareszcie!

Po zimnym, a nawet śnieżnym początku maja, przyszła prawdziwa wiosna i udało nam się zasiać grządkę. Gdy w piątek (17 V) zrobiło się już ciepło i słonecznie, pomimo drobnych opadów, mogliśmy zrealizować nasze plany. Czas naglił, gdyż  kalendarz biodynamiczny pokazywał „pełne dni” . Na lekcjach przedmiotu  nasze dziedzictwo (w ramach tematyki związanej z zajęciami ludności) postanowiliśmy zasiać naszą szkolną grządkę. Zabraliśmy przyniesione z domu motyki, nasiona  i sadzonki, po czym pod czujnym okiem P. Dyrektora ochoczo zabraliśmy się do pracy. Gruntownie przekopaliśmy  i oczyścili z chwastów nasze szkolne „poletko”. Zasadziliśmy dwa rządki rzepy, zasialiśmy marchewkę i buraki, posadziliśmy też rozsadę pietruszki i jedną cukinię. Po starodownemu, brzegi grzędy obsialiśmy sałatą. Nie zapomnieliśmy także o lnie, który z pewnością będzie cieszył nasze oczy niebieskimi kwiatkami. Teraz codziennie chodzimy i zaglądamy na to pole i jesteśmy dumni z naszego „dzieła”. Ciekawe, czy wszystko nam wzejdzie, czy będziemy mieć jakieś plony?

 

Uczniowie klasy VI: Paulina, Anna, Magdalena, Katarzyna, Kacper, Kamil i Tymoteusz

Czytaj więcej...

2019.05.18 Warsztaty "Jak to ze lnem było?" w skansenie w Zubrzycy Górnej

W ubiegłą środę uczniowie klas IV- VI brali udział w warsztatach edukacyjnych w skansenie w Zubrzycy Górnej, pt. „Jak to ze lnem było?” Wszyscy uczestnicy zajęć edukacyjnych mieli okazję nie tylko posłuchać i zobaczyć jak wyglądała obróbka lnu,ale samodzielnie rafać, tłuc, międlić i czesać, len, aby na koniec zabrać na pamiątkę piękne włókno do domu. Oto nasza fotorelacja z warsztatów: 

Czytaj więcej...

2019.05.04 Wycieczka do Sękowej

            „Przyjdź.

            Zwróć uwagę.

            Pomyśl.

            Poczuj.

            Zapamiętaj.

            Zacznij działać.

Zapraszamy na tegoroczną rekonstrukcję Bitwy pod Gorlicami. Sękowa k/Gorlic, Pańskie Pola 4 maja 2019 r.”

            Zachęceni tym zaproszeniem GRH „Gorlice 1915” i rosnącą sławą gorlickich przedstawień  plenerowych wybraliśmy się do Sękowej, aby zobaczyć i poczuć klimat tamtych dni, tamtej wielkiej bitwy nazwanej później przez historyków „małym Verdun”., bitwy, która miała decydujące i przełomowe znaczenie dla walk na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej. W wycieczce wzięli udział uczniowie kl. VI, VIII i ochotnicy z klasy VII.

Czytaj więcej...

2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas

W ramach działalności koła Caritas przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy młodzież szkolna wraz z nauczycielkami Kazimierą Leją, Katarzyną Sęk i Karoliną Leśniak wykonuje stroiki świąteczne. W tygodniu przedświątecznym odwiedza samotnych i opuszczonych mieszkańców Chochołowa roznosząc przygotowane stroiki i składając świąteczne życzenia.

2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez...
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas 2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez...
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas 2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez...
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas 2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas

2019.04.14 Niedziela Palmowa fot. Paweł Łukasik

Gdy dźwięk dzwonów zaczął zwoływać na sumę, przed Kościołem pw. Św. Jacka w Chochołowie pojawili się pierwsi uczestnicy i jurorzy trzynastego już Konkursu Palm.

Piękna słoneczna pogoda, i furkoczące na wietrze kolorowe wstążki powodowały, że nastrój święta wszystkim się udzielał. Głównym materiałem, którego użyto w tym roku do wykonania prac, był bukszpan i, tradycyjnie kojarzone na Podhalu z „Kwietną Niedzielą” bazie. Nie zabrakło też suszonych ziół i kwiatów. Każda palma przyozdobiona kolorowymi wstążkami i misternie wykonanymi kwiatami z bibuły stanowiła swoiste dzieło sztuki. Dlatego jury miało trudny wybór, a oceniający w ciągu niecałej pół godziny musieli podjąć decyzję i przyznać punkty wszystkim pracom, a było ich 43.

Czytaj więcej...

„Zachowali się jak trzeba”

„Zachowali się jak trzeba”

            „Dzisiaj na początku Wielkiego Postu zwracamy nasze oczy w stronę krzyża” – tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akademię, oddając hołd Polakom, którzy wzięli krzyż miłości do Ojczyzny i pozostali mu wierni aż do końca, czyli do swojej śmierci – do swojej życiowej Golgoty. Polscy jeńcy wojenni, którzy zginęli w Katyniu i Żołnierze Niezłomni, uczestnicy antykomunistycznego powstania po 1945 r. „zachowali się jak trzeba”, pozostali wierni przysiędze żołnierskiej, wierni Bogu i Ojczyźnie do końca. Zamiarem sowieckich i ubeckich oprawców było podwójne morderstwo bohaterów: pozbawienie ich życia i wymazanie (zabicie) pamięci o nich ze świadomości społecznej. Dzięki Bogu, który jest Panem historii, stało się inaczej.

            Montaż słowno – muzyczny, został uzupełniony ciekawym materiałem filmowym, a bardzo dobrze swoją funkcję dydaktyczną spełniła dekoracja z nazwami miejsc kaźni Polaków w ZSRR i portrety Żołnierzy Wyklętych z biogramami. Pozwoli to uczniom na zapoznanie się z tymi ważnymi dla naszej tożsamości i naszej niepodległości bohaterami. Mamy nadzieję, że tego typu uroczystości budują patriotyzm młodego pokolenia, że budują miłość ojczyzny całej społeczności szkolnej, że pomagają nam „zachowywać się jak trzeba”.

                                                                                                          Nauczyciele

 

Czytaj więcej...

2019.02.21 173. Rocznica Powstania Chochołowskiego fot. P. Duraj

"A myśmy wciąż do Niepodległej szli ..." - słowa Marszu Sybiraków były hasłem przewodnim tegorocznych obchodów  173. rocznicy Powstania Chochołowskiego zorganizowanych przez uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.

Młodzi mieszkańcy tej podhalańskiej miejscowości, w której przed laty miała miejsce Insurekcja pod Tatrami w bardzo interesujący sposób oddali hołd swoim przodkom, których celem była walka z zaborcą o niepodległość. Podczas akademii zaprezentowali pieśni patriotyczne, nawiązując do dat zrywów niepodległościowych w Polsce.

Czytaj więcej...

2019.02.12 Spotkanie z osobami niewidomymi "Niewidomi, niepełnosprawni nie gryzą"

Osoby niewidome i niepełnosprawne nie gryzą.

„Jestem osobą wierzącą, to bardzo pomaga w życiu, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Pan Bóg pomógł mi przyjąć i zaakceptować cierpienie, gdy pięć lat temu straciłam wzrok. Ja dziś mogę do was mówić i się uśmiechać. Bóg daje mi radość życia.” -  powiedziała p. Barbara Sowińska na spotkaniu 12 lutego 2019 r. z dziećmi i nauczycielami w Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie. Na to  spotkanie p. Basia przywiozła ze sobą jeszcze dwoje innych niewidomych: Anię (skrzypce) z Nowego Targu i Jacka (keyboard) z Ludźmierza. Nasi goście niezwykle interesująco, prosto i przystępnie przedstawili świat „widziany oczami” niewidomych. Pokazali jak, nawet dzieci, mogą takim osobom pomagać, jak mogą ułatwiać im życie. Aktywny udział w zajęciach, tańce, zabawy ruchowe z p. Basią - „babcią” pomogły wszystkim lepiej wczuć się w świat takich ludzi, których często nie dostrzegamy wokół siebie i zrozumieć, że osoby niewidome i niepełnosprawne nie gryzą. Taka była, wyrażona na plakacie, myśl przewodnia tego spotkania.

Czytaj więcej...

Program "Dobry Start"

Program „Dobry Start” to inwestycja w edukację polskich dzieci. To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny

Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.

Czytaj więcej...